تاریخچه اسپکولوم

دوشنبه, 10 خرداد 1400

نکته قابل توجه در مورد تاریخچه این وسیله این است که، اکثر خانم‌ها امروزه وامدار مردی به نام جیمز ماریون سیمز هستند. کسی که اغلب به عنوان پدر علم امراض زنانه آمریکا شناخته شده است.

سیمز به منظور آزمایشات اولیه‌ای که بر روی زنان برده انجام داد، توانست تجهیزات اولیه‌ای را خریداری و در پشت بیمارستان خصوصی‌ خود نگهداری کند. در کنار این میراث، سیمز چند پیشرفت و اختراع پزشکی را پشت سر گذاشت. یکی از آنها اسپولوم واژینال است.

Speculum (medical) - Wikipedia

این ابزار تا به الان تغییراتی کرده و بسیار ظریف‌تر شده است، تا جایی که اسپکولومی را که اکنون زنان می‌بینند با آن چیزی که سیمز برای بیماران تحت درمانش استفاده می‌کرد، بسیار متفاوت است.

تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی همچنان به شیوه‌ای خاص به طراحی لوازم و تجهیزات خود ادامه می‌دهند و هیچ پیشنهادی واقعی برای جایگزینی مدل اردک شکل حاضر وجود ندارد.

نکته جالب توجه در مورد تاریخ اسپکولوم اینکه، تاریخچه اسپکولوم به طور جدایی ناپذیری با نژاد پرستی ارتباط دارد. در سال 1845، سیمز بیمارستانی خصوصی را برای زنان در مونتگومری ایالت آلاباما افتتاح نمود. صاحبان بردگان سیاه پوست در مناطق اطراف آنها، بیماران زنی را پیش او می‌آوردند که یکی از شایع‌ترین مشکلات آنها، عارضه‌ای بود ناشی از زایمان طولانی مدت.

در این عارضه سوراخی بین مثانه یا روده راست و مهبل ایجاد می‌شد و رفع آن نیاز به یک دکتر داشت تا بتواند به کانال واژن نگاه کند و سوراخ را ببیند.

در 150 سال گذشته، تجهیزات پزشکی پیشرفت چشمگیری داشته‌اند و پزشکان احساس و برخورد حرفه‌ای و راحت‌تری نسبت به معاینه اندام‌های جنسی زن پیدا کرده‌اند. اما از نظر نوعی دیدگاه فمنیستی، برخی افراد اهمیت اسپکولوم و ایده‌های مشابه را نادیده می‌گیرند.

در طول موج دوم فمینیسم، اسپکلوم دوباره نمادی از نقش‌ها و قدرت‌های جنسیتی شد. کتاب مینا دالی با عنوان Gyn / Ecology توضیح می‌دهد که چگونه فعالان دهه 1970 علم امراض زنانه را با نسل کشی و شکنجه معادل دانستند و آن را به عنوان نمادی از جامعه تحت سلطه مردانه تلقی کردند و زنان را در موقعیت‌های آسیب پذیر قرار دادند.

در مورد طراحی و شکل خاص اسپکولوم باید گفت عده‌ای بر این باورند که هر طرح قدیمی خارج از رده نیز می‌تواند همچنان مفید باشد. برعکس، بسیاری از پزشکان و طراحان، نسبت به تلاش‌ها در مورد طراحی جدیدتر محتاط و بدگمان هستند و همان طراحی مرسوم را بهتر دانسته و ترجیح می‌دهند.

ثبت نظر

نظر جدید
نظرات 0